Ako obstáli Plavnica, Stará a Nová Ľubovňa

27.11.2013 00:11

Obzreli sme sa za účinkovaním našich klubov v jesennej časti futbalových súťaží VsFZ.

STARÁ ĽUBOVŇA. Všehochuť. Slovo, ktoré azda najlepšie vystihuje momentálnu futbalovú situáciu v tomto regióne.

Máme družstvo, ktoré po jesennej časti tróni na špici a užíva si tak pohľad na súperov zhora. Povedané automobilovou terminológiou - do hlavných pretekov (jarná časť sezóny) bude vyrážať z pole-position.

Potom je tu celok plávajúci v pokojných vodách hornej polovice tabuľky a tím, pre ktorý bude odvetná časť v súbojoch s kvalitatívne lepšími celkami už len pravdepodobne  o získavaní neoceniteľných skúseností.

Aj vo štvrtej lige na čele

Plavnica rovná sa futbalová eufória. Základom je nielen výborná partia na ihrisku, ale aj atmosféra v hľadisku, futbalom žije v súčasnosti prakticky celá obec.

Výsledok tejto symbiózy sa dostavil rýchlo, už zhruba pol druha roka figuruje zväčša v kolónke umiestnenie pri tomto kolektíve číslo jedna.

Prvé miesto. Bolo to tak počas uplynulej jari, pri suverénnom kráčaní (či skôr šprinte) skrz piatou ligou a k dramatickej zmene nedošlo ani po následnom postupe o poschodie vyššie.

Pritom úvod tohto ročníka bol v znamení Plavničanov skôr typicky nováčikovský, v tej chvíli nič nenasvedčovalo prerodu bojazlivej malej rybičky na dravú šťuku.

Tri zápasy, jeden získaný bod, mínus päť bodov v tabuľke pravdy bolo všetko, len nie ideálny štart do sezóny.

Ale potom to prišlo. Plavnický parný valec sa rozbehol naplno. Rozbiehal sa zrejme z prudkého kopca nad obcou, pretože v nasledujúcich jedenástich kolách zvalcoval až desiatich súperov.

Vďaka tejto spanilej jazde sa futbalisti štvrtoligového nováčika vyšvihli po 11. kole do čela aj v najvyššej regionálnej súťaži a túto pozíciu už bez väčších problémov udržali až do záveru tohtoročného programu.

Štart zimnej  prípravy by bol azda ešte veselší, nebyť domácej prehry v poslednom zápase proti Vysokým Tatrám.

Bodový náskok pred spomínaným súperom mohol byť komfortnejší, po prehre sa zredukoval na jeden bod.

Napriek tomu možno predĺženú jesennú časť hodnotiť slovami „papierového“ asistenta trénera Solotruka po zápase v Sabinove, teda „maximálna spokojnosť.“

Naša prognóza pre zvyšný priebeh sezóny: Zimná príprava prebehne v zabehaných koľajach a kvalitne pripraví družstvo na jarnú časť. Zdá sa, že v klube všetko klape, Plavnica má v súčasnosti na to, zázemím aj kvalitou hráčskeho kádra, aby po chystanej reorganizácii postúpila o ďalší stupienok vyššie. Nakoľko postupovať bude možno až desať tímov, nepochybujeme o tom, že sa jej to aj podarí. Otázne je, či do nej vstúpi ovenčená honorom Víťaz IV. ligy 2013/14. Ak nezľaví z nastúpeného trendu, je na najlepšej ceste, aby to tak naozaj aj bolo.

Odrazili sa od dna

Bola to turbulentná polsezóna, ale v Starej Ľubovni ju ustáli. Pozitívum? Pád klubu sa zastavil. Negatívum? Až v piatej lige.

Spočiatku to vyzeralo skôr na pokračovanie voľného pádu, zmena nastala po odohratí prvých štyroch – piatich kôl.

Partiu mladých, talentovaných odchovancov stmelili skúsení harcovníci Joz. Pavlišin či Pristaš, a karta sa obrátila.

Takto vyskladaný tím začal v prevažnej miere víťaziť. Napriek tomu, že sa vo viacerých zápasoch boril s koncovkou.

Z akéhokoľvek lietania v oblakoch ich však bleskurýchle vrátili späť na zem výchovné facky vo Finticiach a Kračúnovciach (0:5 a 0:4).

Celkovo 33 strelených gólov je trocha skresľujúce číslo, až 12 z nich totiž zaznamenali proti poslednému Kežmarku.

Lepšie to bolo, s výnimkou dvoch spomínaných zápasov, v defenzívnej fáze. Aj tu si pomôžeme slovami šéfa lavičky, Petra Drobňáka – „mohlo to byť aj lepšie.“

Naša prognóza pre zvyšný priebeh sezóny: V prípade Starej Ľubovne nie je chod klubu v prechodnom zimnom období až taký čitateľný. Nemyslíme športovú stránku veci, tá bude pokračovať v klasickom tréningovo–zápasovom rytme, ale skôr vnútroklubovú. Toto družstvo rozhodne má na to, aby splnilo cieľ pre túto sezónu - postup do štvrtej ligy a následne sa v nej etablovalo. To ale bude zároveň podľa nášho názoru strop jeho možností. Či bude takýto prípadný status pre klub s futbalovou históriou, akú súčasný MFK má, dostačujúcim, na to dajú odpoveď kompetentní svojimi rozhodnutiami.

Okres nie je  región

Očakávania boli veľké, realita úplne iná. Pre Novú Ľubovňu, nováčika VI. ligy Šarišskej, azda až nečakane krutá.

Nepomohol ani nováčikovský elán, naplno sa ukázal obrovský rozdiel medzi okresnou a regionálnou súťažou, hoc aj tou najnižšou.

Jakubany na to doplatili pred rokom, teraz sa o tom presviedčajú Novoľubovňania. Tí nezvládli úvodné dva zápasy a už sa to s nimi viezlo.

V domácich zápasoch zväčša ako-tak držali so súperom krok, ale tesné prehry ich čoraz viac zrážali do kolien.

Jediný bod získali v šiestom kole, a tak po jesennej časti z toho nič iné ako posledné 14. miesto ani nemohlo byť. Pri piatich strelených góloch v pätnástich zápasoch sa asi na viac pomýšľať nedalo.

Naša prognóza na zvyšný priebeh sezóny: Nikto nečakal, že tento tím bude tvrdiť muziku na horných poschodiach tabuľky, ale že bude za zvyškom poľa až tak výrazne zaostávať (myslíme tým najmä bodový zisk, ten vo futbale bol a vždy bude rozhodujúcim kritériom), to asi prekvapilo viacerých. Pätnásť doteraz absolvovaných kôl stavia Novú Ľubovňu pred jarnou časťou do jasnej pozície – dohrať ročník so cťou a čo najlepšie sa pripraviť na ten nasledujúci. Aj tunajší fanúšik si zaslúži pocit radosti a recept naň je zvyčajne jednoduchý – vyhrávať.


 

 
 

streda 27. 11. 2013 | Daniel Dedina


Čítajte viac: https://lubovna.korzar.sme.sk/c/7016849/ako-obstali-plavnica-stara-a-nova-lubovna.html#ixzz2lnQZpvR2