Napísali o nás a našich rodákoch

30.11.2010 13:56

 

 

Lukáš Murcko si zamiloval florbal - hráva extraligu v Bratislave

 

Už odmalička má blízko športu. Rekreačne, ale aj súťažne si vyskúšal viaceré odvetvia. Zdá sa však, že až teraz zakotvil pri športe, v ktorom sa našiel najviac.

PLAVNICA. Lukáš Murcko z Plavnice hráva medzi slovenskou elitou florbal. V športe, ktorý sa postupne stáva populárnejším, hráva v Bratislave za tamojší klub ŠK Lido. Prestúpil doň pred vyše dvoma mesiacmi.

Florbal nemusí byť na financie náročný

O Lukášovi možno povedať, že patrí medzi priekopníkov florbalu zo Staroľubovnianskeho okresu, ktorý to dotiahol až do slovenskej najvyššej súťaže. Samotný šport totiž v regióne zatiaľ nefunguje organizovane. Pritom na financie nie je až taký náročný.

„Potrebujete k nemu hokejku, ktorá stojí 80 až 150 eur a, samozrejme, nejakú kvalitnú športovú obuv. Je to halová kolektívna hra s 50-centimetrovými mantinelmi," vysvetlil 23-ročný Lukáš. Podobne ako v hokeji aj vo florbale sú na hracej ploche piati hráči družstva plus brankár. Taktiež sa hráva na tri tretiny.

K florbalu sa dostal v Sabinove

Už odmalička bol Lukáš vedený k športu. „Viedli ma k tomu rodičia, za čo by som sa im chcel poďakovať," poznamenal. Postupne si vyskúšal volejbal, futbal i hokej.

K súčasnému športu sa dostal neskôr, a to v Sabinove. „Zavolal ma kamarát, aby som to došiel skúsiť. Vďaka trénerovi a skvelému kolektívu som sa zamiloval do florbalu. Postupne som sa vypracoval a pravidelne hrával v základnej zostave Sabinova. Tu som teda dostal šancu rozvíjať sa," zaspomínal si.

Zatiaľ má trénerovu dôveru

Po príchode do Bratislavy Lukáš využil možnosť hrávať extraligu. V tíme ŠK Lido hráva na poste obrancu. „Momentálne sme v tabuľke okolo siedmeho miesta. Určite chceme postúpiť do play-off. Najviac si však želám, aby sa mi vyhýbali zranenia," zdôraznil.

Lukáš je v mužstve zatiaľ spokojný. „Mám trénerovu dôveru, a tak som už stihol odohrať niekoľko extraligových zápasov," povedal.

Podľa neho je florbal fyzicky náročná hra. Potrebná je najmä kondícia, ale aj technika a celkový prehľad.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

JESEŇ  S  NOVAČIKOVSKOU  DAŇOU

 


Jesenné účinkovanie v severo – západnej skupine piatej futbalovej ligy uzavreli hráči TJ Družstevník Záhradné prehrou 2:3 (0:2) v domácom prostredí s Plavnicou. „Skúsený hrajúci tréner hostí Ľubomír Jacko dostal od spoluhráčov dve lopty, strelil nám dva góly a dal sa vystriedať,“ hovorí prezident Záhradného Stanislav Krajňák. Zamyslel sa nad tým, „či sa naši hráči nezľakli niektorých ďalších zvučných mien na súpiske súpera. Začali hrať svoju hru až dvadsať minút pred koncom.“ Polčasové striedanie (Bujnovský za Ďurovčíka) prinieslo želané gólové ovocie, Družstevník znížil na 1:3 - a vyplatila sa aj výmena Gomulca za Barteka štvrťhodinu pred koncom. „Bartek dal pekný gól hlavou na 2:3 asi tri minúty po príchode na ihrisko.“ Času na vyrovnanie bolo ešte pomerne dosť, no veľkú príležitosť si hostitelia vypracovali až v nadstavenom čase. J. Höger ju však nepremenil. Prvá „polovica“ sezóny 2010/ 2001 je skončená, no ešte sa budú predohrávať stretnutia úvodnej jarnej rundy. Záhradné môže využiť výhodu domáceho trávnika v meraní síl s Gaboltovom. „Nuž uvidíme. Tam sme, hneď akoby na zoznámenie s vyššou súťažou, zaplatili nováčikovskú daň. Prehrali sme 0:3. Ako to bude teraz? Isté sú len niektoré veci. Chýbať nám bude Stach, ktorý si proti Plavnici iba začal odpykávať štvorzápasový trest za červenú kartu. Určite nenastúpi chorý Radoslav Krajňák. Výsledok sa neoplatí vopred tipovať, stať sa môže všeličo. Treba však veriť, že body ostanú tentoraz doma,“ nádeja sa S. Krajňák

zdroj: www.3liga.sk/?clanky&id=2325

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

NIČ NÁM NEDARUJÚ...

15.10.2010 10:42

PRED 13. KOLOM S GÓLMANOM UZOVIEC ŠIMONOM VAŇOM

 

 

1. Ako by ste zhodnotili zatiaľ odohraných 12 zápasov  tejto sezóny ?

 Myslím si, že s doterajším priebehom sezóny môžeme byť spokojní, minimálne čo sa týka postavenia v tabuľke a počtu bodov. Škoda, že posledné tri kolá odohrané von nám herne a bodovo nevyšli. Trápi ma, že dostávame príliš veľa gólov nato, že sme druhí v tabuľke. Nemôžem však všetko brať na seba. Hráme dosť ofenzívne a záloha málokedy pomáha mužstvu v obrannej činnosti, ale určite niektoré inkasované góly sa dali chytiť a mrzia ma dodnes. Myslím si, že momentálne druhé miesto v tabuľke odzrkadľuje reálne možnosti nášho mužstva. Dúfam, že po sezóne  budeme na tom rovnako, ak nie lepšie, pretože kvalitnejším mužstvom v V.lige je podľa mňa len Plavnica.

 

2. Minulú nedeľu ste po dlhšom čase obstáli s nulou na konte. Čakajú vás v tejto časti ešte štyri zápasy. Ostane aj naďalej brankárske konto čisté?

 Vždy keď nedostaneme gól moja zásluha na tom je minimálna. Buď bol slabší súper, alebo mužstvo zahralo dozadu veľmi zodpovedne. V nedeľu sa potvrdili obe tieto zložky, a preto som mal minimum roboty. Dopredu neviem povedať či ďalšie zápasy budú z môjho pohľadu bez inkasovaného gólu a pravdupovediac dôležitejšie sú pre mňa body a nie môj individuálny výkon. Aj keby sme nasledujúce štyri zápasy vyhrali v pomere 7:6, budem spokojný.

 

3. V nedeľu pocestujete do Záborského, ktoré je v tabuľke hlboko pod vami. Čo očakávate od tohto duelu a s čím budete spokojný?

 V nedeľu to bude veľmi ťažký zápas. Záborské nám nič nedaruje. Nedá sa dopredu povedať s čím budem spokojný. Určite tam nejdeme prehrať a ak budeme v plnej sile a prelomíme naše katastrofálne druhé polčasy, môžme pomýšľať aj na víťazstvo.

 

4. V tomto kole sa odohrá niekoľko zaujímavých duelov. Čo poviete na zápas dvoch mužstiev z opačných pólov tabuľky Šiba - Plavnica , a na šláger kola Čirč - Šarišské Dravce?

 Plavnica to bude mať v Šibe ťažké. My sme tam nedávno hrali s výsledkom 1:1 a druhý polčas sme prakticky neboli na ich polovici. Zásluhu na tom majú naše ´´super´´ druhé polčasy, ale aj rozhodca. Šiba potrebuje body, no nemyslím si, že je schopná lídra tabuľky poraziť. Plavnica tam neprehrá.

Čirč vyhrá, nestratil doma zatiaľ ani bod a myslím, že to tak ostane až kým tam neprídu Uzovce :)

 

5. Váš tip na prekvapenie kola?

Prekvapenie sa zrodí v Župčanoch na úkor Štrby. Neviem čo tá v tabuľke hľadá vedľa nás. V Župčanoch podľa môjho názoru prehrá.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Kulturista František Solecký korunoval svoju premiéru majstrovským titulom


 

Nespočetné hodiny tréningu, pot a túžba vydržať. Aj taký je život kulturistu. Kľukatá, hrboľatá cesta, na ktorej ako najjasnejšia hviezda občas zasvietia míľniky úspechu. Sú to len krátke okamihy, ale nesú v sebe zázračnú moc vynahradiť všetky strasti a trápenie z telocvične. Ibaže nie sú dopriate každému. František Solecký (16) z Plavnice to šťastie mal. Sotva sa ocitol v kolotoči príprav, už naňho „číhalo" víťazstvo.

„Bolo to asi pred rokom a pol, koncom januára, keď som začal pravidelne cvičiť. Prišiel som do Ľubovne, kde už cvičil kamarát a jeho tréner ma povzbudil, že by som to mohol skúsiť. Tak som sa na to dal," s úsmevom načrtol ambiciózny mladík. Vtedy ešte ani len netušil, čo ho čaká. Musel sa popasovať s tvrdou fyzickou prípravou i zmeniť životný štýl.

Prešli sotva štyri mesiace, odkedy začal s aktívnym tréningom, a dočkal sa prvej odmeny. A nie hocijakej. Na svojich prvých pretekoch si hneď vybojoval titul majstra Slovenska v kategórii dorastu nad 80 kilogramov. Moment prekvapenia a radosti vystriedal dobrý pocit a jeho život sa zmenil. Najmä rodičia začali brať jeho nadšenie pre kulturistiku aj z inej stránky. Pre mladého chlapca bolo víťazstvo zároveň odmenou za všetko, čoho sa musel vzdať. „Musel som prispôsobiť najmä stravu. Sám som si varil a zo začiatku to bola katastrofa. Prihorela mi aj obyčajná ryža. Ale skúsenejší kamaráti mi poradili a potom to už šlo. Aj súkromný život je trošku iný. Musím veľa spať, takže aj keď ma to ťahá von s kamošmi baviť sa, musím vydržať."

Lebo kulturistika nie je len o dvíhaní činiek. Je skôr o prepracovanej súhre všetkých buniek, o zmene, vytrvalosti a poctivej práci na sebe. Je to životný štýl a kdesi na konci sa jasne črtá cieľ. Víťazstvo. No cesta k nemu je zahmlená a posiata pokušeniami. „Zo začiatku som to bral s veľkým nadšením. Noví ľudia, nové prostredie. Postupne sa mi zdalo, že len cvičím a nič. Po mesiaci ma to už prestávalo baviť, dostal som sa do akejsi útlmovej fázy. Boli to pre mňa muky, mal som chuť prestať. Ale vždy prišiel tréner, povzbudil ma a už to šlo. Dnes je to už za mnou a som rád, že robím práve tento šport," dodal mladý športovec.