Plavnica svojou kvalitou prekvapila konkurentov

14.12.2017 13:37

Zhovárali sme sa s kormidelníkom seniorského tímu Róbertom Petrušom.

PLAVNICA. Tradičný účastník III. futbalovej ligy je FK Družstevník Plavnica, ktorý si počas pôsobenia v tejto významnej lige na východnom Slovensku dokázal vybojovať jedno z popredných miest medzi ostatnou konkurenciou kvalitných kolektívov.

Svoje dôležité meno medzi ostatnými klubmi v súťaži si pritom z roka na rok čoraz výraznejšie zviditeľňuje nielen vďaka vytvorenému zázemiu, aké táto liga pre všetky mužstvá a FK požaduje, ale aj dlhodobo vyspelému tímu, v ktorom neustále narastajú herná kvalita a výkonnosť.

Práve tieto prvoradé faktory sa v prvej polovici ročníka 2017/18 preukázali v plnej sile, keďže hráčom celého družstva sa počas priebehu jesene vynikajúco darilo, čo potvrdilo aj umiestnenie v prvom kvartete elitnejších mužstiev v tabuľke.

Nielen o tomto chvályhodnom konštatovaní, ale aj o ďalších pozitívach mužstva v tomto období futbalovej sezóny sme sa v nastávajúcom dialógu pozhovárali s kormidelníkom seniorského tímu Róbertom Petrušom.

 

Máte za sebou podstatne vydarenú prvú polovicu ročníka 2017/18. Ste s celkovým priebehom a účinkovaním vášho mužstva v najvyššej regionálnej lige spokojný?

„O maximálnej spokojnosti určite rozprávať nemôžem. Omnoho radšej by som určite bol, ak by sme nestratili veľmi potrebné body v zápasoch, v ktorých sme o ne ani nemuseli prísť. Prehrali sme totiž dôležité stretnutie v Šarišských Michaľanoch a nešťastne sme dvakrát zakolísali aj na vlastnej pôde so Stropkovom a Sninou, s ktorými sme iba remizovali. Tieto deľby bodov ma mrzia však o to viac, že vzhľadom na vývoj súbojov sme ich mali vyhrať, pretože sme v nich boli lepšie mužstvo.“

 

V tretej lige Východ patrí Plavnica už dlhodobo medzi stabilné kolektívy, práve v doterajšom priebehu sezóny sa dokázala skvelo presadiť a zároveň aj vynikajúco konkurovať ostatným súperom, čo potvrdili aj do-siahnuté výsledky. Čo sa podľa vás pod tieto pozitívne stránky v najväčšej miere podpísalo?

„V prvom rade je to zrkadlo veľmi spoľahlivej a kvalitnej práce v tréningovom procese. Tá je navyše neustále podporená veľkou chuťou mojich zverencov zodpovedne trénovať a zlepšovať sa. Ak sa k tomu pridá ešte aj vynikajúca partia chlapcov spojená s pevným tímovým duchom, o požadovaných pozitívnych výsledkoch nemožno potom ani pochybovať. Tie dokážu byť síce pre niekoho určitým i zvláštnym prekvapením, no pre mňa ako trénera mužstva to určite nie je žiadna zvláštnosť, ba naopak, jasná skutočnosť.“

 

Po vašom príchode na trénerskú stoličku tohto kolektívu pred začiatkom letnej prípravy ste boli zaiste vystavený náročnej skúške počas prípravného obdobia – čo najideálnejšie pripraviť vyspelý a zohratý tím do novej sezóny tak, aby bez väčších problémov napredoval vo výborne nastavenom trende aj naďalej, čo sa vám i podarilo. Z čoho podľa vás najmä pramenili doterajšie vydarené účinkovanie a s ním spojený vzostup formy mužstva v priebehu jesene?

„Pred štartom sezóny som bol sám veľmi zvedavý, ako sa nám podarí vstúpiť do tejto náročnej súťaže. Napriek tomu, že letná príprava bola v našom tíme pomerne krátka a kvalitu tretej ligy som nepoznal, keďže som sa vrátil do Prešova po dlhom čase, bol som v plnom očakávaní, či dokáže predsa len odštartovať ročník podľa predpokladov a plánov, ktoré sme si určili. Napokon sa nám to predsa len podarilo k našej spokojnosti a s pribúdajúcimi stretnutiami bolo aj veľmi dôležité, že mužstvo naberalo väčšie sebavedomie a istotu. S dosiahnutými úspechmi sa zlepšovala aj herná pohoda v kolektíve, čo hráčov podnecovalo k ďalšiemu dosahovaniu triumfov v dueloch. Hoci sa nám to v tomto období darilo, predsa len by som to nenazval až takým senzačným vzostupom, i napriek tomu, že od zápasu k zápasu sme išli s maximálnym odhodlaním a snahou urobiť na ihrisku pre dosiahnutie víťazstva všetko, čo bolo v našich silách.“

 

Kvalitné pôsobenie družstva v súťaži spojené s prevládajúcou hernou pohodou v podstatnom rozsahu vždy záleží aj od vytvárania spoľahlivých podmienok zo strany klubu nielen pre celé mužstvo a hráčov v ňom, ale, samozrejme, aj pre trénerov. Ste v súčasnosti s tvorbou kvalitného zázemia a starostlivosťou o dôležité potreby vášho mužstva dostatočne spokojný?

„Jednoznačne, bez vytvorenia čo najlepších podmienok by sme v tabuľke neboli tam, kde sa momentálne nachádzame. Touto cestou by som sa chcel poďakovať našim funkcionárom za nepretržitú podporu, ktorú nám počas jesene výrazne preukazovali a vytvárali nám doslova rodinné zázemie, v ktorom sme sa všetci cítili stále veľmi dobre.“

 

Sezóna je iba v prvej polovici, čo značí, že ešte je v nej stále všetko otvorené a v odvetnej časti môže prekvapiť akýkoľvek tím. Ste presvedčený, že s vaším kádrom dokážete aj naďalej držať krok so špicou tabuľky?

„Pevne verím, že v zimnej príprave sa dokážeme čo najlepšie po hernej aj fyzickej stránke pripraviť na jarnú časť tejto sezóny a nastavenú latku, ktorú máme, určite nebudeme chcieť podliezť, ale práve naopak, pokračovať po vytýčenej ceste, ktorou sme sa vydali od začiatku súťaže.“

 

V prvej polovici ročníka sa potvrdilo, že váš tím preukázal pomerne veľké prednosti a hernú kvalitu v defenzívnej činnosti, no naopak, v útočnej fáze sa niekedy akoby len hľadal a zaostal za očakávaním v porovnaní s elitou ligy. Čo sa podľa vás predovšetkým podpísalo pod nie najpresvedčivejšiu koncovku vo vašich meraniach síl?

„Súhlasím s problémom nepresvedčivej efektivity, čo nás, samozrejme, počas priebehu jesene všetkých trápilo. Veľký problém na tomto zlyhaní v útočnej fáze bolo z nášho pohľadu však nešťastné zranenie nášho kanoniera a kľúčového ofenzívneho hráča Kristiána Tinátha ihneď v úvode ligy. Pre mužstvo je totiž táto ofenzívna opora v každej sezóne nepostrádateľná, keďže v nich nastrieľal množstvo gólov a práve tie nám v jesennej časti chýbali. Čo sa týka defenzívy, podávali sme veľmi zodpovedné výkony na čele s naším skúseným brankárom Marošom Beňom. Obrana si vo veľmi krátkom čase rýchlo sadla a fungovala vo väčšine meraní síl na výbornú, čo považujem za veľké pozitívum.“

 

Napredovanie plavnického futbalu závisí nielen od vysokej súdržnosti všetkých zainteresovaných osôb v realizačnom tíme, ale aj vysokej hráčskej kvality v mužstve i pravidelnej podpory zo strany obce a investorov. Má plavnický klub k dispozícii všetky tieto dôležité náležitosti?

„Osobne ma veľmi teší, že v tomto klube spoľahlivo funguje najmä systém práce vedúci k čoraz výraznejšiemu napredovaniu všetkých kolektívov v ňom účinkujúcich. Popritom klub sú v FK nastavené určité pravidlá, ktorými sa musíme všetci riadiť. Začína sa to už pri výchove najmenších talentov vo všetkých mládežníckych kategóriách, kolektívoch dorastu až po mužstvo seniorov. Naviac každý stále presne vie, čo má pravidelne vykonávať a kde je to jeho správne miesto. Nesmierne som nadšený aj tým, že v Plavnici vôbec nechýbajú veľmi skvelí a skalní fanúšikovia, ktorí sú pre nás dvanástym hráčom. Pravidelne stoja nielen pri tomto klube, ale aj kolektíve, ktorému aj napomáhajú svojím povzbudzovaním v dostatočnom počte v každom zápase. Táto dôležitá skutočnosťou svedčí o tom, že ľudia v Plavnici futbal milujú a sú vždy šťastní, keď ich mužstvo vyhráva.“

 

Dokáže byť váš terajší koučing pri plavnickom mužstve, ktorý s pribúdajúcim časom stúpa čoraz viac nahor, aj jedným z ďalších odrazových mostíkov spojených s pravou motiváciou do nastávajúcej trénerskej kariéry?

„Keďže v súčasnosti som hlavný tréner plavnického mužstva, som odhodlaný urobiť všetko pre to, aby dokázal futbal v tejto obci ešte razantnejším krokom napredovať a tím dosahoval v súťaži čo najlepšie výsledky. Z tohto pohľadu sa až tak dopredu v mojom koučingu nepozerám a nadchádzajúcu trénerskú kariéru momentálne neriešim. V tomto poprednom treťoligovom klube sa cítim veľmi šťastný a spokojný.“Čítajte viac: https://spis.korzar.sme.sk/c/20714227/plavnica-svojou-kvalitou-prekvapila-konkurentov.html#ixzz52N1RZSK9